Opublikowany przez: Paulitta 2012-05-06 12:55:05
Wyróżnia się kilka rodzajów urlopów pracowniczych, są to między innymi urlop wypoczynkowy, bezpłatny, okolicznościowy, szkoleniowy, macierzyński i wychowawczy.
Każdemu pracownikowi zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego. Jest to rodzaj urlopu płatnego, czyli należy się takie samo wynagrodzenie jakby się w tym czasie normalnie pracowało. Prawo do urlopu następuje już po miesiącu pracy w wymiarze cząstkowym i tak z każdym następnym miesiącem zatrudnienia, aż do końca roku kalendarzowego. Przykładowo po miesiącu pracy masz prawo do urlopu w wymiarze 1/12 z wymiaru przysługującego po przepracowaniu roku, czyli z 20 dni. Urlop po miesiącu wynosi więc 1,66 dnia. 20 dni urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikowi gdy jego okres zatrudnienia wynosi mniej niż 10 lat. Kiedy ogólny staż pracy wynosi powyżej 10 lat czas urlopu wydłuża się do 26 dni. Istnieje jeszcze urlop bezpłatny, za który pracownik nie otrzyma wynagrodzenia, jest to jednak „ratunek” w przypadku, gdy pracownik musi wziąć wolne, a wykorzystał już swój urlop wypoczynkowy.
Kolejną formą urlopów są urlopy okolicznościowe, wykorzystuje się je z powodów osobistych. Przeważnie to 1-2 dni płatnego urlopu. Urlopy szkoleniowe przysługują wtedy, gdy pracodawca skieruje pracownika do szkoły bądź na inny rodzaj szkolenia. Jeśli pracownik uczy się z własnej inicjatywy – bez skierowania z firmy – to urlop szkoleniowy nie przysługuje mu. Może wówczas prosić o urlop bezpłatny.
Szczególnym rodzajem urlopu jest urlop macierzyński. Przysługuje pracownicy, która urodziła dziecko. Jego wymiar zależy od tego, czy jest to pierwsze dziecko oraz od faktu urodzenia więcej niż jednego dziecka przy porodzie. Z urlopu macierzyńskiego może skorzystać także pracownik-ojciec, ale tylko wtedy gdy pracownica-mama wykorzystała minimum 14 tygodni swojego urlopu.
Rodzicom przysługuje także urlop wychowawczy. Jednocześnie ojciec i matka mogą wziąć taki rodzaj urlopu maksymalnie na 3 miesiące. Jest niepłatny, może trwać 3 lata – nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 4 lat, może być podzielony na części.
Z rodzicielstwem związany jest jeszcze jeden przywilej pracownika. Są to dwa dni płatnego zwolnienia, tzw. opieki nad dzieckiem. Przysługuje, gdy dziecko nie ukończyło 14 lat.
Istnieje także tzw. urlop na żądanie, w ciągu danego roku przysługują 4 dni takiego urlopu. Nie jest to inny rodzaj urlopu, istnieje w ramach przysługującego wymiaru urlopu wypoczynkowego, ale można go wykorzystać w specjalny sposób, tzn. bez wcześniejszych uzgodnień z pracodawcą. Można go wziąć nawet w dniu, w którym chce się ten urlop rozpocząć.
Form urlopu mamy jak widać kilka. Zaznajomienie się z nimi pozwoli nam dobrze planować swój odpoczynek od pracy. Dobry pracownik wie jakie ma obowiązki, ale dobry pracownik to także taki, który dba o swoje prawa. A prawo do urlopu ma każdy!
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.